TYPY REAKCJI NA KRYTYKĘ: Bulterier, Struś czy Słoń?

Każdy z nas inaczej reaguje na wszelkiego rodzaju krytykę w swój adres. Dzisiaj chciałabym opisać trzy typy takich reakcji.👇

BULTERIER.

Nawet na słuszne zarzuty reaguje kontratakiem. Jego złość skłania do tego, żeby za wszelką cenę bronić swoich racji. Każdą uwagę traktuje jak atak na poczucie wartości,więc błahy powód może wywołać nieproporcjonalną reakcję.Wywołuje konflikty , żeby zagłuszyć krytykę. W środowiskach rywalizacyjnych taka postawa bywa nagradzana uznaniem :”ostry zawodnik”. W prywatnym życiu – niekoniecznie. Zazwyczaj partnerzy , przyjaciele odwracają się od BULTERIERÓW , ponieważ nie wytrzymują ciągłych krzyków i niesprawiedliwości.

STRUŚ.

Od razu przyznaje drugiej stronie rację. Przeprasza niezależnie od tego, co usłyszy. Nawet może dodawać: „moja wina”, „ale ja jestem…”. Zazwyczaj są to osoby, które w dzieciństwie nie mogły swobodnie się wypowiedzieć, bo ktoś starszy „zawsze miał rację”. Po latach odtwarzają wzorzec „lepiej nic nie mówić, bo będzie jeszcze gorzej”. Struś robi dobrą minę do złej gry, ale czuje się z tym źle, bo nie staje we własnej obronie. Traci przez to szacunek swój i otoczenia. Jego poczucie wartości obniża się z każdą kolejną krytyką. A niestety, są krytykowane częściej niż inni, bo skoro można to robić bezkarnie, zawsze znajdzie się chętny.

SŁOŃ.

Potrafi bronić swoich granic bez złośliwości i podnoszenia głosu, ale też przyznać rację drugiej stronie , gdy jest to uzasadnione. Nie zamyka się na argumenty innych. Nie ma problemu ani ze słowem „przepraszam”, ani z mówieniem „nie zgadzam się”.

Jeśli nie jesteś SŁONIEM☺, w moim kolejnym poście znajdziesz rady dla STRUSIA i BULTERIERA. Zapraszam tutaj

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *