Mama – kochana, ale toksyczna…

Każda kobieta stara się być dobrą matką. Wydaje się , że zawsze działa dla dobra swoich dzieci. Natomiast często, nawet nieświadomie, niektóre jej działania lub słowa mają cechy toksyczności. Im częściej i dłużej wykorzystuje „toksyny”, tym bardziej wpływa na psychikę swoich dzieci. Zazwyczaj te dzieci, już będąc dorosłymi, zauważają w sobie „działania uboczne” życia z toksyczną matką.

Co świadczy o toksyczności? Jakich słów najczęściej używają toksyczne matki?

  1. MATKA NADOPIEKUŃCZA. Zazwyczaj, aż za bardzo troszczy się o swoje dzieci. Praktycznie nie pozwala im zrobić ani kroku. Chce o wszystkim decydować, pilnować, kontrolować. W związku z czym dziecko nie ma możliwości nabierać doświadczenia, nie może usamodzielnić się. Słowa, które często padają z ust takiej mamy: ” nie biegnij, bo się potkniesz”, „nie bierz noża, bo się poranisz”, ogólnie ” nie rób tego i tamtego, bo będzie katastrofa”.
  2. MATKA TRESERKA lub POCHŁANIAJĄCA. Kobiety, często niespełnione życiowo lub zawodowo, starają się „włożyć” w swoje dzieci jak najwięcej : korepetycje, zajęcia dodatkowe, sport, sztukę. Dziecko praktycznie nie ma wolnego czasu, nie ma zabawy, nie ma dzieciństwa. Według niej, ona robi to wszystko z „wielkiej miłości, dla dobra dziecka”.Wydaje się, że całe jej życie – to jest życie dziecka(może woli swojego własnego życia nie mieć). Takie matki często używają słów: „co ja bym bez ciebie zrobiła” , „jesteś całym moim światem”, „dopóki mnie potrzebujesz, moje życie ma sens”,” ja ci tyle dałam, a ty teraz tak mi odpłacasz”.
  3. MATKA KONTROLUJĄCA. Upomina, karci, przywołuje do porządku. Stwarza własny wzorzec relacji rodzinnych i nie przyjmuje żadnego „sprzeciw”. Zazwyczaj wywołuje u dzieci poczucie winy. Wykorzystuje często słowa: ” jak mogłeś mi o tym nie powiedzieć?”, „myślisz tylko o sobie”, ” nie bo nie”, „bo ja tak mówię”.
  4. MATKA OFIARA lub NIEWYDOLNA. Bardzo często jest to matka chora fizycznie lub psychicznie, uzależniona lub współuzależniona. Niezaradna , oczekująca wsparcia z zewnątrz. Przy takiej matce dziecko musi spełniać rolę dorosłego i przyjmować obowiązki. Jeszcze gorzej jest, kiedy matka „udaje chorobę”, czyli celowo manipuluje. Używa słów: „Tak, ty sobie pojedziesz, a ja zostanę sama”, „jak ja sobie poradzę?”, „może lepiej, żebym umarła, żebyś miał spokój”.
  5. MATKA NARCYSTYCZNA. Kobieta-gwiazda. Królowa jest tylko jedna. Zapatrzona tylko w siebie. Lubi wszystkich, dopóki biją jej brawa. Na pierwszy rzut oka , może się wydawać idealną matką, która stara się o dobro dziecka. Natomiast pod „maską” ukrywa się egoistyczna kobieta, która , jeśli nawet robi coś dobrego dla dziecka, to tylko i wyłącznie dla swojej korzyści. Właśnie to można zauważyć w jej słowach: „kupię tobie tę piękną sukienkę, niech MNIE podziwiają, jaką mam córkę”, „dam tobie ten najdroższy samochód, niech wiedzą, że MNIE stać”.

Oczywiście, że nie są tu wszystkie określenia i cechy toksyczności. Też może być tak, że jedna kobieta łączy różne cechy toksyczności. Jeśli wasza mama działa na was w jakikolwiek negatywny sposób. Jeśli jej słowa , które często powtarza, wyzywają w was jakiekolwiek negatywne emocje, próbujcie to zmienić.

A może ty jesteś mamą i zauważyłaś w sobie podobne cechy? Popracuj nad tym. Uświadomienie w sobie toksyczności jest już pierwszym krokiem do sukcesu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim dobrych, troskliwych, kochających, ale nie toksycznych mam.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.