JAK REAGOWAĆ NA KRYTYKĘ?

W poprzednim poście opisywałam 3 typy reakcji na krytykę: SŁOŃ, BULTERIER i STRUŚ. Kto nie czytał, może zobaczyć tutaj.

Jeśli jesteś SŁONIEM – moje gratulacje👏 Dla BULTERIERÓW i STRUSIÓW warto wziąć pod uwagę następne rady👇

👉 ODDZIEL FAKTY OD OPINII

Bulterier w każdej krytyce dostrzega atak nawet tam, gdzie go nie ma.. Warto się zastanowić, czy w słowach krytykującego nie ma trochę racji.Jeśli tak, przyznanie, że to dostrzegamy, otworzy drzwi do rozmowy, a nie kłótni. Na przykład, w słowach „spóźniłaś się” BULTERIER słyszy „jesteś do niczego” i zaczyna atak. A trzeba usłyszeć tylko fakt , że się spóźniłaś.

Strusiowi oddzielenie faktów od opinii też pomoże, tyle że on powinien wyczulić się na zawarte w krytyce osobiste osądy. Na przykład , w słowach „spóźniłaś się” STRUŚ słyszy swoje słowa „do niczego się nie nadajesz” i zaczyna za wszystko przepraszać. Nie musi nic dodawać od siebie…

👉 KAŻDY MA PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY

BULTERIER i STRUŚ w kilku słowach krytyki potrafią rozdmuchać problem do niewyobrażalnych rozmiarów. Nie trzeba tego robić. Tak, dziś coś nie wyszło, ale będę się starać.

👉 SPRÓBUJ PODAĆ SWOJE ARGUMENTY

Spokojnie i stanowczo możesz opowiedzieć dlaczego coś ci nie wyszło, lub wyszło źle, jakie były powody twojego zachowania. Osoba krytykująca potrafi zrozumieć.

👉 DAJ SOBIE CZAS

I strusiom, i bulterierom przydałaby się chwila na odroczenie swojej reakcji, żeby spokojnie przemyśleć i ustosunkować się do krytycznych słów. Jeśli masz taką możliwość, wyjdź na chwilę i pomyśl jakie słowa ta osoba do ciebie powiedziała, zgadzasz się z tym czy nie i jak warto zareagować.

Jeśli krytyka dotyczy nie tyle naszych czynów, ile nas samych, nie warto nikomu nic udowadniać, bronić się, atakować. Jeśli usłyszeliśmy złe słowa na swój temat tylko od jednej osoby, możemy siebie uspokoić :”To jest opinia tej osoby”. Natomiast, jeśli te same słowa krytyki słyszymy od kilku osób ( z różnych środowisk), warto się zastanowić i pomyśleć, czy w ich słowach nie ukrywa się fakt.

Mam nadzieję, że każdy z was nauczy się być SŁONIEM😀

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *